29 Kasım 2008 Cumartesi

CİCİ DOLAP KULPLARI

Defne'ye kıyafet dolabı yaptırmaya karar verdiğimizde mobilyacımızın her zaman ki gibi klasik ve standart kulplardan kullanacağından emindim.İşini çok beğeniyorum ama kulplar konusunda hiç anlaşamıyoruz. :))


Duyuşenle yaptığımız ufak bir mobilya aksesuarı turunda bu kulpları keşfettik.Hepsi birbirinden şirindi.Ben şu saçı iki kuyruk büyük suratlı kızları seçtim.Hepsini farklı renkte aldım.Dolap çok şık ve farklı oldu.Maliyette çok az değişti.
Kendi tarzını yaratmak isteyen arkadaşlara duyurulur....

20 Kasım 2008 Perşembe

YENİ CİCİLER

Annem Defne'ye Trabzondan bir süveter almış.Çok sade zarif birşey.Tığ işi ve üzeri işlenmiş.Kızım büyüyene kadar bekleyemedim ,süveteri kızıma elbise olarak giydirdim.:))

11 Kasım 2008 Salı

DEFNE'NİN NİNNİSİ

Huysuz kızım için babası ile birlikte yoğun bir çare arayışı içinde iken rastladık bu siteye.İçinde isimlere göre ninniler var.
Defne'nin ninni başlarken çalan kuş sesleri çok ilgisini çekiyor.Bende ninniyi çok beğendim.Sizde kendi çocuğunuzun ninnisini bulun.
İsterseniz kendi bilgisayarınıza da indirilebiliyor.

10 Kasım 2008 Pazartesi

İLK SOBELEMECE


Birkaç yıllık blog hayatımda hep sobelendim.Artık sobeleme zamanı geldi diye düşündüm.Bir süredir daha doğrusu Defne doğduğundan beri kafamı meşgul eden bir konuda sobe başlatmak istiyorum.

Hamileliğim boyunca başlayan doğumdan sonra yoğunlaşan bir konu HURAFELER;

Yani hamilelik ve loğusalık hurafeleri.

Benim başıma gelenleri ve duyduklarımı sizlerle paylaşacağım.Sizden de devamını bekliyorum.Ortaya çok ilginç şeyler çıkacağından eminim.


Hamileyken saç kestirlmez.kestirdim)


Hamileyken kına yakılmaz.(yaktım)


40 çıkmadan bebeğin tırnakları kesilmez.


40 çıkmadan bebeğin çamaşırları dışarı asılmaz.


40 çıkmadan anne ve bebek gece dışarı çıkamaz.


40 çıkmadan bebek gece banyo yaptırılmaz.


Bebek sarılık olmasın diye banyo suyuna altın koyulur.(Annem yaptı ama kızım yinede sarılık oldu.Hatta 2 gün hastanede yattı.)


Bebek ilk 3 banyosunda banyo suyuna tuz atmak suretiyle tuzlanır.(Tuzlandı benim kızımda :)


Bebek uyurken yüzüne bakılmaz.(Çok nazar alırmış)


Dışarıdan eve gelen biri direk bebeğin yanına gidemez.Dışarda ki kötü şeyler bebeğe geçermiş.


Eve gelen misafirlere giderken ''güle güle'' denmez.Sütün gidermiş.


Bebeğin banyosunun sonunda ''saçın aşağı boyun yukarı'' cümlesi birkaç kez tekrarlanır.(Annem Defne'ye yapıyor çok gülüyorum.)


40'ı dolmayan bebekler bir araya getirilmez çünkü bebekler birbirini basarmış.Özelliklede kız bebek erkek bebeği basarmış.Ne demekse erkek bebek hastalanırmış galiba.


40'ı dolmayan annelerde birbirini göremezmiş.(Yengem benim üst katımda oturuyor.Onunda bebeği oldu. Aramızda 2 ay var.Biz tabiki bu kuralı çiğnedik.:)


40 'ını dolduran bir bebek 40'ını doldurmayan bir bebeğin evine giderse evdeki küçük bebek ayağa kaldırılırmış basılmasın diye...:)


İşte böyle benden bu kadar.Şimdi bu konu ile ilgili ;arkadaşlarımı sobeliyorum.Kolay gelsin.

17 Ekim 2008 Cuma

DİKKAT BEBEK VAR GÜNLÜĞÜ


''Dikkat Bebek Var'' bir bebek günlüğü.Büyük marketlerde ve kitapçılarda birçok çeşidi var.Defne için Domino Yayınların günlüğünü aldım.Hediye olarak bir tane ''arabada bebek var'' uyarı çıkarması ve günlüğün bilgisayar ortamında tutulabilmesi için bir cd var.
Günlükte herşey düşünülmüş.Bebeğinizin olacağının öğrendiğiniz andan bir yaşına kadar her türlü ayrıntı düşünülmüş.Fotoğraf bölümleride var.
İlk anlar,ilk gülüş,ilk diş,ilk hastalık,soy ağacı ble var.
Ben çok severek günlüğü tutmaya başladım.İlerde ALLAH nasip ederse kızıma hediye edeceğim.
Almayı düşünüyorsanız hamileyken almanızı tavsiye ederim.Bebiş gelmeden öncede not etmeniz gereken şeyler var.

14 Ekim 2008 Salı

BEBEK ARABASI


Yaklaşık bir aydır eşimle bebek arabası bakıyoruz.İnsan çocuğu için en iyisi olsun istiyor.Sonunda bir modele karar verip aldık.

Araba araştırırken farkettiklerim;
Yabancı marka arabaların hiç birinin tentesi tam kapanmıyor.
Ayrıca ithal arabalar genellikte tek yönlü oluyor.
Burdan çıkardığım sonuç şu ki biz Türk milleti çocuklarımıza aşırı korumacı oluyoruz galiba.Çünkü yerli marka arabaların tenteleri tam kapanıyor,çift yönlüler vs...


Talep arzı doğurur mantığından yola çıkarak böyle bir talep olmuş ki üreticiler arabaları bu şekilde dizayn etmiş.
Yani yabancıların çocuğuda aynı bizimkilerde.Farklı olan ebebeynler sanırım.

İnternette yaptığımız araştırmada bütün arabaların top10 listesinde en tepeye oturan bir araba ile karşılaştık.Fiyatı yaklaşık 1.700-2.000 ytl arasında.Ama gerçekten 1 numarayı hak ediyor.

7 Ekim 2008 Salı

BABAANNE İŞİ

Anne adayları,babaanne anneanne adayları ...
Anneler,babaanneler,anneanneler...
Bugün sizinle kızımın babaannesinin yaptığı nevresim takımını paylaşmak istiyorum.Çok beğenerek kullanıyorum.Gerçekten sabır gerektiren çok emek verilmiş bir takım.

İşlenmiş ayıcıkların yakından görünmü...Babaanneler,anneanneler boşuna demiyor torun evlattan tatlı diye.Yoksa işlenirmi bu canım şey...:)))

İLK BEBEK

Bu bloğu 14.08.2008 saat 10.30 da dünyaya gelen kızımız Defne Su için hazırlayacağım.Tabii bana fırsat verdiği sürece.Adı Defne Su oldu.Maviveportakal da yaptığım anketten de yola çıkarak bu isme karar verdik.Seçim yapmak zor oldu ama şimdi başka bir isim olsa olmazmış gibi geliyor.Bloğun adının Sudefnesi olma sebebi ise yiğenim Bedir Aslan.3 yaşında ve her şeyi ters söylüyor.
Örneğin; Kabartma Tozu=Toz Kabarması
Yara Bandı=Bant yarası
Asya Nur= Nur Asya
Dolayısıyla bizim kızada Sudefnesi diyor.Kulağıma çok sevimli geldiği içim bu ismi seçtim.

Bloğun ilk yazısında bir ilk olsun diye Defne nin ilk bebeklerinden birini paylaşmak istedim.Bu bebeğin özelliği tamamen el yapımı olması.Arkadaşım Duyuşen kızım için yapmış.Adını çilekli süt koymuş ama ben Hüma bebek diyorum.

Nasıl yaptığını bilmiyorum ama eğer isterseniz bloğunda tarif etmesini rica edebilirim.